26 Ιανουαρίου 2010

Αλγερία - Αίγυπτος και Γκάνα - Νιγηρία στα ημιτελικά του Copa Africa

Η Αίγυπτος ήταν η μεγάλη νικήτρια με 3-1 επί του Καμερούν στην παράταση (1-1 κ.δ.) και πήρε το τρίτο εισιτήριο για τα ημιτελικά του Copa Africa με το τέταρτο και τελευταίο να κρίνεται στα πέναλτι, όπου η Νιγηρία απέκλεισε τη Ζάμπια με 5-4, αφού τόσο ο κανονικός αγώνας, όσο και η παράταση έληξαν 0-0.

Οι «φαραώ» πέταξαν έξω την παρέα του Σάμουελ Ετό που ήταν το φαβορί για την κατάκτηση του Κυπέλλου. Έτσι, τα ζευγάρια στους «4» την Πέμπτη είναι Γκάνα - Νιγηρία (18:00) και Αλγερία - Αίγυπτος (21:30).

Αίγυπτος - Καμερούν 3-1

37', 95' Χασάν, 92' Ναγκουί - 26' Χασάν αυτ.)

Ο Αχμέντ Χασάν ήταν το πρόσωπο του αγώνα, καθώς με το γκολ και το... αυτογκόλ που πέτυχε στο πρώτο μέρος, διαμόρφωσε το αποτέλεσμα της κανονικής διάρκειας. Το Καμερούν ήταν αυτό που κυνήγησε από τα πρώτα λεπτά το γκολ, με τον Εμανά να δημιουργεί πολλές ευκαιρίες, που δεν είχαν όμως την επιθυμητή κατάληξη.

Μετά από 26 λεπτά αγώνα, ο Εμανά εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, η μπάλα πήρε ένα περίεργο φάλτσο, ο Χασάν προσπάθησε να διώξει αλλά με το κεφάλι του την έσπρωξε στην εστία του Ελ Χάνταρι, κάνοντας το 1-0.

Ο αρχηγός των «φαραώ» διόρθωσε το λάθος του 11 λεπτά αργότερα, όταν επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, η μπάλα γκέλαρε μπροστά στον Καμενί και κατέληξε στη δεξιά γωνία του και έγινε το 1-1.

Η απόδοση των δύο ομάδων έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο, που κύλησε χωρίς πολλές φάσεις. Η μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία ανήκει στην Αίγυπτο, όταν στο 89ο λεπτό ο Μοτέμπ έπιασε ένα σουτ πάνω στον βηματισμό του, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Καμενί.

Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας με το 1-1 να παραμένει και έτσι ο διαιτητής έστειλε τις δύο ομάδες να λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση.
Αν και τα «αδάμαστα λιοντάρια» δημιούργησαν δύο σημαντικές φάσεις στην αρχή της παράτασης, η Αίγυπτος ήταν αυτή που έφτασε στο δεύτερο γκολ.
Στο 92ο λεπτό, ο Γκέρεμι θέλησε να επιστρέψει την μπάλα στον Καμενί, αλλά δεν είδε τον Ναγκουί, που μπήκε στη φάση και έστειλε την μπάλα κάτω από τα πόδια του καμερουνέζου τερματοφύλακα, διαμορφώνοντας το 2-1.

O Χασάν ήταν αυτός που ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 για τους «φαραώ» στο 95', όταν με εκτέλεση φάουλ ο Καμενί μπλόκαρε με γροθιές, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια ακριβώς μπροστά από τη γραμμή του τέρματος, αλλά ο διαιτητής μέτρησε κανονικά το γκολ.

Ο Σεντιού τράβηξε τον Γκέντο στο 113ο λεπτό και ο διαιτητής του έδειξε την κόκκινη κάρτα. Αυτό ήταν και το... τελικό χτύπημα για το Καμερούν, καθώς με δέκα παίκτες δεν μπόρεσε να διεκδικήσει τίποτα περισσότερο στα εναπομείναντα λεπτά και το σφύριγμα της λήξης βρήκε την Αίγυπτο να πανηγυρίζει την πρόκρισή της στα ημιτελικά του θεσμού.

ΑΙΓΥΠΤΟΣ: Ελ Χανταρί, Αλ-Μουχαμαντί, Γκομα-α, Φαταλά, Μοαουάντ, Φατί, Σαΐντ, Χασάν (118' Αμπντέλ-Σαφί), Χοσνί (85' Γκάλι), Μοχάμεντ Ζιντάν (67' Νάγκι Γκέντο), Μοτέμπ.

ΚΑΜΕΡΟΥΝ: Καμενί, Νιιτάπ (106' Μπικεϊ), Ν'Κουλού, Σεντιού, Μπεντιμό, Αλέξ Σονγκ Μπιλόνγκ, Μαντιέκ, Ενοΐ, Εμανά (88' Ουεμπό), Εντρισού, Ετό.

Ζάμπια-Νιγηρία 0-0 (4-5 πεν.)

Χρειάστηκαν 120 λεπτά αγώνα και... 10 εκτελέσεις πέναλτι για να πάρει η Νιγηρία το τελευταίο «εισιτήριο» των ημιτελικών του Copa Africa.

Οι δύο ομάδες ήταν ισοδύναμες στη μεγαλύτερη διάρκεια και δεν ρίσκαραν επιθετικά, ποντάροντας ο ένας στο λάθος του άλλου.
Το ίδιο συνέβη, όμως και στην παράταση, όπου από το 106' η Ζάμπια αγωνιζόταν με παίκτη παραπάνω, λόγω αποβολής του Απάμ.
Ωστόσο, οι «Σούπερ Αετοί» κατάφεραν να διατηρήσουν το μηδέν, αν και σε εκείνο το σημείο η Ζάμπια προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική υπεροχή της.
Με τη συμπλήρωση των 120', το παιχνίδι οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, με την προσεχή αντίπαλο της Εθνικής Ελλάδας στο Μουντιάλ να είναι πιο τυχερή, αλλά και πιο εύστοχη στη... ρώσικη ρουλέτα.
Οι Νιγηριανοί πέτυχαν το 5x5, η Ζάμπια αστόχησε σε ένα και αυτό ήταν αρκετό για να της στερήσει την πρόκριση.
ΖΑΜΠΙΑ: Μουέενε, Μουσόντα, Σούνζου, Χιμόοντε, Μπόλα, Νιιρέντα, Νιόμπβου, Κ. Κατόνγκο, Φ. Κατόνγκο, Σαμάνγκα, Μουλένγκα.
ΝΙΓΗΡΙΑ: Ενιάμα, Γιουσούφ, Σίτου, Άπαμ, Εκιέιλε, Κάιτα, Ετούχου, Οντεμουΐνγκιε, Όμπι Μίκελ, Ομπάσι, Γιακούμπου Αγεγκμπένι.